25GELC-120-W3T25 Cleco 25 Series Cut-off Wheel Extended Horizontal Grinder
Price On Request
Cleco 25 Series Cut-off Wheel Extended Horizontal Grinder Exhaust: Side Spindle Size: 3/8” – 24e Free Speed (rpm): 12,000 Abrasive Capacity: 2.5” (63mm) Type 1 Type Housing: Aluminum Weight: 3.4lbs / 1.54kg Overall Length: 14.4” / 366mm
- Product Description
- Technical Specifications
Description
Cleco 25 Series Cut-off Wheel Extended Horizontal Grinder Description: BURR NOT INCLUDED
Product Image May Not Reflect This Model.
Please Check Technical Specifications For Details.
Cleco 25 Series Cut-off Wheel Extended Horizontal Grinders features a powerful motor for all cut-off operations. Cleco 25 Series Cut-off Wheel Extended Horizontal Grinders’ motor is governed with a side exhaust. Cleco 25 Series Cut-off Wheel Extended Horizontal Grinders are rugged and durable for any environment.
Cleco 25 Series Cut-off Wheel Extended Horizontal Grinders are designed with the operator in mind. They are small, lightweight and comfortable to use, and don’t sacrifice durability. They incorporate elastomer coatings, and perfectly balanced moving parts to keep vibration to a minimum. This optimal combination of tool characteristics allows the operator to focus doing the best job possible, in the least amount of time. Cleco 25 Series Cut-off Wheel Extended Horizontal Grinders meet the demanding requirements of industries including shipbuilding, pipe fabricating, transportation equipment manufacturing, and welding applications. Since these types of applications typically require a high material removal rate, Cleco Grinders incorporate high horsepower/high RPM motors.
Additional information
| Exhaust | Side |
|---|---|
| Spindle Size | 3/8'' – 24 e |
| Free Speed | 000, 12 |
| Abrasive Capacity | 2.5'' (63mm) Type 1 |
| Type Housing | Aluminum |
| Weight | 3.4lbs / 1.54kg |
| Overall Length | 14.4'' / 366mm |
| Air Inlet Size | 3/8'' |



