10LF281-36 Dotco 10LF Series Right Angle Sander with 300 Series Collet
Price On Request
Dotco 10LF Series Right Angle Sander with 300 Series Collet Exhaust: Rear Termination: 1/4” Collet Free Speed (rpm): 20,000 Abrasive Capacity: 2” (50mm) Sanding/Polishing Disc Type Housing: Aluminum Weight: 1.10lbs / 0.50kg Overall Length: 6.6”
- Product Description
- Technical Specifications
Description
Dotco 10LF Series Right Angle Sander with 300 Series Collet Description: DISK NOT INCLUDED
Product Image May Not Reflect This Model.
Please Check Technical Specifications For Details.
Dotco 10LF Series Right Angle Sanders, 300 Series Collet are designed with durable aluminum housing. Dotco 10LF Series Right Angle Sanders, 300 Series Collet are available with either a front or rear exhaust. Dotco 10LF Series Right Angle Sanders, 300 Series Collet are also available in a wide array of speeds suitable for every industry. Dotco 10LF Series Right Angle Sanders, 300 Series Collet feature an ergonomic and balanced design to minimize operator fatigue.
Dotco 10LF Series Right Angle Sanders, 300 Series Collet are designed with the operator in mind. They are small, lightweight and comfortable to use, and don’t sacrifice durability. They incorporate elastomer coatings, and perfectly balanced moving parts to keep vibration to a minimum. This optimal combination of tool characteristics allows the operator to focus doing the best job possible, in the least amount of time. Dotco 10LF Series Right Angle Sanders, 300 Series Collet meet the demanding requirements of industries including shipbuilding, pipe fabricating, transportation equipment manufacturing, and welding applications. Since these types of applications typically require a high material removal rate, Dotco Sanders incorporate high horsepower/high RPM motors.
Additional information
| Exhaust | Rear |
|---|---|
| Termination | 1/4'' Collet |
| Free Speed (rpm) | 000, 20 |
| Abrasive Capacity | 2'' (50mm) Sanding/Polishing Disc |
| Type Housing | Aluminum |
| Weight | 1.10lbs / 0.50kg |
| Overall Length | 6.6'' / 168mm |
| Head Height | 2.70'' |
| Air Inlet Size | 1/4'' |



