12L1381-36 Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sander with 300 Series Collet
Price On Request
Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sander with 300 Series Collet Exhaust: Rear Collet Size: 1/4” Termination: 1/4” Collet Free Speed (rpm): 25,000 Abrasive Capacity: 2” (50mm) Sanding/Polishing Disc Type Housing: Composite Weight: 1.1lbs
- Product Description
- Technical Specifications
Description
Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sander with 300 Series Collet Description: DISK NOT INCLUDED
Product Image May Not Reflect This Model.
Please Check Technical Specifications For Details.
Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sanders, 300 Series Collet feature durable composite housing. Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sanders, 300 Series Collet are available in a wide array of speeds making them suitable for any industry. Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sanders, 300 Series Collet are available with either a front or rear exhaust. Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sanders, 300 Series Collet are suitable for a wide range of finishing applications.
Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sanders, 300 Series Collet are designed with the operator in mind. They are small, lightweight and comfortable to use, and don’t sacrifice durability. They incorporate elastomer coatings, and perfectly balanced moving parts to keep vibration to a minimum. This optimal combination of tool characteristics allows the operator to focus doing the best job possible, in the least amount of time. Dotco 12-13 Series Gearless Right Angle Sanders, 300 Series Collet meet the demanding requirements of industries including shipbuilding, pipe fabricating, transportation equipment manufacturing, and welding applications. Since these types of applications typically require a high material removal rate, Dotco Sanders incorporate high horsepower/high RPM motors.
Additional information
| Exhaust | Rear |
|---|---|
| Collet Size | 1/4'' |
| Termination | 1/4'' Collet |
| Free Speed (rpm) | 000, 25 |
| Abrasive Capacity | 2'' (50mm) Sanding/Polishing Disc |
| Type Housing | Composite |
| Weight | 1.1lbs / 0.50kg |
| Overall Length | 7.1'' / 180mm |
| Head Height | 3.70'' |
| Air Inlet Size | 1/4'' |



