12R0380-13 Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinder
Price On Request
Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinder Collet Size: 3mm Free Speed (rpm): 80,000 Overhose: 1ft/0.3 Abrasive Capacity: 1/4” Carbide Burr/1/4” Diamond Pin Type Housing: Composite Air Inlet Size: 1/8”
- Product Description
- Technical Specifications
Description
Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinder Description: BURR NOT INCLUDED
Product Image May Not Reflect This Model.
Please Check Technical Specifications For Details.
Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinders feature industrial bearings thgat provide a long life expectancy. Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinders are designed for precision deburring and metal removal. Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinders are compact and light weight due to its composite housing. Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinders are also equipped with a roll throttle and include an over-hose.
Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinders are designed with the operator in mind. They are small, lightweight and comfortable to use, and don’t sacrifice durability. They incorporate elastomer coatings, and perfectly balanced moving parts to keep vibration to a minimum. This optimal combination of tool characteristics allows the operator to focus doing the best job possible, in the least amount of time. Dotco 12-03 Series Gearless Right Angle Precision Grinders meet the demanding requirements of industries including shipbuilding, pipe fabricating, transportation equipment manufacturing, and welding applications. Since these types of applications typically require a high material removal rate, Dotco Grinders incorporate high horsepower/high RPM motors.
Additional information
| Collet Size | 3mm |
|---|---|
| Free Speed (rpm) | 000, 80 |
| Overhose | 1ft/0.3 |
| Abrasive Capacity | 1/4'' Carbide Burr, 1/4'' Diamond Pin |
| Type Housing | Composite |
| Weight | 0.3lbs/0.14kg |
| Overall Length | 5.5''/140mm |
| Air Inlet Size | 1/8'' |


