236GLR-115A-D3T45 Cleco 236 Series Heavy Duty Head Right Angle Grinder for Type 27 Depressed Center Wheels
Price On Request
Cleco 236 Series Heavy Duty Head Right Angle Grinder Spindle Size: 3/8”-24 e Free Speed (rpm): 11,500 Abrasive Capacity: 4.5”/115mm Type 27 Type Housing: Aluminum Head Height: 3.2” Air Inlet Size: 1/4”
- Product Description
- Technical Specifications
Description
Cleco 236 Series Heavy Duty Head Right Angle Grinder for Type 27 Depressed Center Wheels Description: BURR NOT INCLUDED
Product Image May Not Reflect This Model.
Please Check Technical Specifications For Details.
Cleco 236 Series Heavy Duty Head Right Angle Grinders for Type 27 Depressed Center Wheels feature rugged and durable aluminum housing. Cleco 236 Series Heavy Duty Head Right Angle Grinders for Type 27 Depressed Center Wheels also feature a robust and long lasting angle head for the most demanding applications. Cleco 236 Series Heavy Duty Head Right Angle Grinders for Type 27 Depressed Center Wheels are designed with the renowned Cleco motor that stays durable in the most harshest environments.
Cleco 236 Series Heavy Duty Head Right Angle Grinders for Type 27 Depressed Center Wheels are designed with the operator in mind. They are small, lightweight and comfortable to use, and don’t sacrifice durability. They incorporate elastomer coatings, and perfectly balanced moving parts to keep vibration to a minimum. This optimal combination of tool characteristics allows the operator to focus doing the best job possible, in the least amount of time. Cleco 236 Series Heavy Duty Head Right Angle Grinders for Type 27 Depressed Center Wheels meet the demanding requirements of industries including shipbuilding, pipe fabricating, transportation equipment manufacturing, and welding applications. Since these types of applications typically require a high material removal rate, Cleco Grinders incorporate high horsepower/high RPM motors.
Additional information
| Spindle Size | 3/8''-24 e |
|---|---|
| Exhaust | Rear |
| Free Speed (rpm) | 14, 500 |
| Abrasive Capacity | 4.5''/115mm Type 27 |
| Type Housing | Aluminum |
| Weight | 3.2lbs/1.45kg |
| Overall Length | 8.3''/211 mm |
| Head Height | 3.2'' |
| Air Inlet Size | 1/4'' |


