25GELC-180-P3T Cleco 25 Series Extended Horizontal Grinder
Price On Request
Cleco 25 Series Extended Horizontal Grinder Exhaust: Side Spindle Size: 3/8” – 24 e Free Speed (rpm): 18,000 Abrasive Capacity: 2” Cone or Plug Wheel Type Housing: Aluminum Weight: 3.0lbs / 1.36kg Overall Length: 14.5” / 368mm Air Inlet Size: 3/8”
- Product Description
- Technical Specifications
Description
Cleco 25 Series Extended Horizontal Grinder Description: BURR NOT INCLUDED
Product Image May Not Reflect This Model.
Please Check Technical Specifications For Details.
Cleco 25 Series Extended Horizontal Grinders feature rugged and durable aluminum housing. Cleco 25 Series Extended Horizontal Grinders also features governor speed control that maintains RPM under load. Cleco 25 Series Extended Horizontal Grinders also features a safety-lock throttle lever that prevents accidental start up.
Cleco 25 Series Extended Horizontal Grinders are designed with the operator in mind. They are small, lightweight and comfortable to use, and don’t sacrifice durability. They incorporate elastomer coatings, and perfectly balanced moving parts to keep vibration to a minimum. This optimal combination of tool characteristics allows the operator to focus doing the best job possible, in the least amount of time. Cleco 25 Series Extended Horizontal Grinders meet the demanding requirements of industries including shipbuilding, pipe fabricating, transportation equipment manufacturing, and welding applications. Since these types of applications typically require a high material removal rate, Cleco Grinders incorporate high horsepower/high RPM motors.
Additional information
| Exhaust | Side |
|---|---|
| Spindle Size | 3/8'' – 24 e |
| Free Speed | 000, 18 |
| Abrasive Capacity | 2'' (50mm) Cone or Plug Wheel |
| Type Housing | Aluminum |
| Weight | 3.0lbs / 1.36kg |
| Overall Length | 14.5'' / 368mm |
| Air Inlet Size | 3/8'' |


