34RAA28AH3 Cleco Pneumatic Clecomatic Clutch 34 Series Reversible Angle Nutrunner
Price On Request
Cleco Pneumatic Clecomatic Clutch 34 Series Reversible Angle Nutrunner Square Drive: 3/8” Torque Range: 10-20ft-lbs. / 14-28Nm Free Speed (rpm): 580 Overall Length: 15.4” / 390mm Weight: 3.3lbs / 1.5kg Head Height: 1.22” / 31.0mm Side to Center: 0.57”
- Product Description
- Technical Specifications
Description
Cleco Pneumatic Clecomatic Clutch 34 Series Reversible Angle Nutrunner Description
Cleco 34 Series Angle Nutrunners, Reversible – Clecomatic Clutch feature an external torque adjustment and a 3/8” and 1/2” square drive. Cleco 34 Series Angle Nutrunners, Reversible – Clecomatic Clutch also feature an indexable anglehead and oiless blades. Cleco 34 Series Angle Nutrunners, Reversible – Clecomatic Clutch are designed with one torque spring to meet specified torque.
Cleco 34 Series Angle Nutrunners, Reversible – Clecomatic Clutch are designed with the operator in mind. They are small, lightweight and comfortable to use, and don’t sacrifice durability. They incorporate elastomer coatings, and perfectly balanced moving parts to keep vibration to a minimum. This optimal combination of tool characteristics allows the operator to focus doing the best job possible, in the least amount of time. Cleco 34 Series Angle Nutrunners, Reversible – Clecomatic Clutch meet the demanding requirements of industries including shipbuilding, pipe fabricating, transportation equipment manufacturing, and welding applications. Since these types of applications typically require a high material removal rate, Cleco Nutrunners incorporate high horsepower/high RPM motors.
Additional information
| Square Drive | 3/8'' |
|---|---|
| Torque Range | 10-20ft-lbs. / 14-28Nm |
| Free Speed (rpm) | 580 |
| Overall Length | 15.4'' / 390mm |
| Weight | 3.3lbs / 1.5kg |
| Head Height | 1.22'' / 31.0mm |
| Side To Center | 0.57'' / 14.4mm |
| Air Inlet NPT | 3/8'' |
| Min. Hose I.D | 5/16'' |
| SCFM | 34 |


