5RALST6 Ingersoll Rand 35.4 in-lbs Pistol Grip Reversible Air Drill, 3/8” Keyed Chuck
Price On Request
5RALST6 Ingersoll Rand 35.4 in-lbs Pistol Grip Reversible Air Drill, 3/8” Keyed Chuck. Actuation/Throttle Type/Switch Type: Feather-Touch Trigger Air Consumption @ Load (cfm): 17 cfm Air Consumption @ Load (l/min): 480 l/min Air Inlet: 1/4”
- Product Description
- Technical Specifications
Description
The 5RALST6 Ingersoll Rand 35.4 in-lbs Pistol Grip Reversible Air Drill, 3/8” Keyed Chuck is engineered for dependable performance in demanding applications.
Variable speed control allows slow starting and high speed for fast drilling. Skinsulate housing for operator comfort and productivity. Excellent power-to-weight ratio gets the job done with less fatigue. 2,000RPM and.4HP. The 5RALST6 Ingersoll Rand 35.4 in-lbs Pistol Grip Reversible Air Drill, 3/8” Keyed Chuck provides reliable results across demanding tasks.
Product Applications: These air drills are designed for drilling, honing, reaming and hole sawing.
The 5RALST6 Ingersoll Rand 35.4 in-lbs Pistol Grip Reversible Air Drill, 3/8” Keyed Chuck is backed by a 1-year warranty for peace of mind.
Additional information
| Part Number | 5RALST6 |
|---|---|
| Actuation/Throttle/Switch | Feather-Touch Trigger |
| Air Consumption @ Load (cfm) | 17 cfm |
| Air Cons. @ Load (l/min) | 480 l/min |
| Air Inlet | 1/4'' NPT |
| Air Pressure (psi) | 90 PSI |
| Bearing Type | Double Row Ball |
| Chuck Capacity/Bit Capacity | 3/8'' |
| Chuck Type | Keyed Chuck |
| Configuration/Handle Type | Pistol Grip |
| Duty Rating | Industrial Duty |
| Exhaust Location | Handle |
| Gear Train | Planetary |
| Max Free Speed (rpm) | 2000RPM |
| Max Pressure | 6.2 bar |
| Max Torque | 3.0 ft-lbs / 35 in-lbs / 4.0 Nm |
| Min. Hose Size | 1/4'' |
| Power Source | Air Powered |
| Product Length | 6.2'' / 157mm |
| Product Weight | 2.2lbs / 1.0kg |
| Rated Power | 0.4hp / 0.298kW |
| Side to Center Distance (in) | 0.8'' / 20mm |
| Sound Pressure/Power Db(A) | 79.4 / 90.4 |
| Speed Setting | Variable Speed |
| UPC | 6.63023E+11 |
| Vibration Level (M/S2) | 3.5m/s2 |
| Vibr. Uncertainy K* (m/s2) | 1.3m/s2 |
| Warranty | 1-year |





