MP2452 Master Power Direct Drive Pistol Grip Screwdriver
Price On Request
MP2452 Master Power Direct Drive Pistol Grip Screwdriver. Model Number: MP2452 Free speed: 2,800-RPM Torque Rating: ”Hard Slam” 65 In. Lbs. – 7.2 Nm ”Soft Pull” 30In. Lbs. – 3.3 Nm Wood Screws ”In Oak”: #8 Thread Cutting Screws: #8
- Product Description
- Technical Specifications
Description
MP2452 Master Power Direct Drive Pistol Grip Screwdriver Screwdriver Description
- Balanced design for easy handling and control to reduce operator fatigue.
- Torque range up to 120” lbs. up to 13 Nm.
- Reversible.
- 1/4” hex quick change.
- Balanced design offers easy handling and control to reduce operator fatigue.
- High parts interchangeability.
- Side to center 13/16” (20.64mm).
Additional information
| Model Number | MP2452 |
|---|---|
| Free Speed | 2, 800-RPM |
| Torque Rating | (Hard Slam) 65 in-lbs – 7.2 Nm |
| (Soft Pull) | 30In.lbs – 3.3 Nm |
| Wood Screws (in oak) | #8 |
| Thread Cutting Screws | #8 |
| Machine Screws | #10 |
| Sheet Metal Screws | #10 |
| Length | 5.7'' / 145 Nm |
| Weight | 2.2lbs / .99 Kg |
| Air Consumption | 22-CFM |











