MP2464 Master Power Positive Clutch Pistol Grip Screwdriver
Price On Request
MP2464 Master Power Positive Clutch Pistol Grip Screwdriver. Model Number: MP2464 Free speed: 2,800-RPM Torque Rating: ”Hard Slam” 75 In. Lbs. – 8.5 Nm ”Soft Pull” 30 In. Lbs. – 3.4 Nm Wood Screws ”In Oak”: #8 Thread Cutting Screws: – Machine Screws: #10
- Product Description
- Technical Specifications
Description
MP2464 Master Power Positive Clutch Pistol Grip Screwdriver Description
- Balanced design for easy handling and control to reduce operator fatigue.
- Torque range up to 140” lbs. up to 15 Nm.
- Reversible.
- 1/4” hex quick change.
- Balanced design offers easy handling and control to reduce operator fatigue.
- High parts interchangeability.
- Side to center 13/16” (20.64mm).
Additional information
| Model Number | MP2464 |
|---|---|
| Free Speed | 2, 800-RPM |
| Torque Rating | (Hard Slam) 75 in-lbs – 8.5 Nm |
| (Soft Pull) | 30 in-lbs – 3.4 Nm |
| Wood Screws (in oak) | #8 |
| Thread Cutting Screws | – |
| Machine Screws | #10 |
| Sheet Metal Screws | #10 |
| Length | 6.8'' / 172 Nm |
| Weight | 2.5lbs / 1.1 Kg |
| Air Consumption | 22-CFM |












